Головна » 2018 » Ноябрь » 12 » День української писемності та мов
День української писемності та мов

День української писемності та мови – державне свято, яке щороку відзначається в Україні 9 листопада. Встановлене воно було 9 листопада 1997 року Указом Президента «Про День української писемності та мови» на підтримку «ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства».

За православним календарем – це день вшанування пам’яті преподобного Нестора‑літописця – письменника‑агіографа, основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво‑Печерського монастиря. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора‑літописця і починається писемна українська мова.

Колись цього дня віддавали до школи дітей. Батьки зі школи йшли до церкви та ставили свічку перед образом преподобного, вірячи, що він допоможе дитині вивчитися. І, що головне, вчитися все життя багато, старанно і завжди. Адже «користь від цього є велика», бо «хто вчиться змолоду – не зазнає на старість голоду».

Традиційно, в День української писемності та мови покладають квіти до пам’ятника Несторові‑літописцю, відзначають найкращих популяризаторів українського слова, заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою, проводять регіональні тематичні конкурси тощо.

Учні та учителі нашої школи теж не залишилися осторонь від цієї справи. Протягом тижня відбувалися різні заходи. Учні 7‑Б класу разом з класним керівником Пивовар В.І. взяли участь у філологічній телегрі «У казковому світі мови». Багато випробувань довелося пройти двом командам, щоб зібрати потрібні букви для створення чарівної фрази. Це і «Мовне асорті», і флеш‑моб «Дерево знань». Із зібраних букв народжується ІСТИНА: «РІДНА МОВА МОЯ – УКРАЇНСЬКА».

Учні 7‑А класу презентували проекти «Білборд про мову» (керівник Тесля Л.В.). Учні 9‑х класів отримали дипломи та сертифікати за участь у Всеукраїнській інтернет‑олімпіаді «На урок» з української мови та літератури.

Учні 8‑Б класу провели мовознавчий турнір «Мова єднає всіх». Учні під час розминки відповідали на питання, діставали загадки‑жарти з чарівного кошика, згадували прислів’я та приказки, говорили скоромовки, демонстрували свої акторські здібності, показуючи фразеологізми. Захід пройшов весело й азартно.

А в п’ятницю учні 8‑11 класів писали диктант національної єдності. «Диктант національної єдності задумувався саме як спосіб об’єднатися навколо слова. Наша першочергова мета не стільки перевіряти грамотність, хоча це також дуже важливо, скільки закликати все більше людей приєднуватися, писати і надсилати нам листи», – розповідає головна редакторка Першого каналу «Українського радіо» Аліна Акуленко. Читав текст доцент Київського університету імені Бориса Грінченка, автор підручників і посібників з української мови Олександр Авраменко. Він склав оригінальний текст диктанту, який ніхто, до моменту його зачитування в ефірі «Українського радіо», не бачив. Як написали диктант учні, дізнаємося пізніше, коли вчителі його перевірять. Любіть рідну мову! Говоріть українською!

Рашина О.В.,

керівник шкільного  мо учителів української мови, літератури та історії

Категорія: Шкільні новини | Переглядів: 42 | Додав: rude_n | Рейтинг: 0.0/0