Головна » 2018 » Сентябрь » 29 » Як у 6‑А класі Русалок проводжали
Як у 6‑А класі Русалок проводжали

Колись наші далекі пращури, змагаючись із грізними силами природи, намагалися «задобрити» злих духів і віддячити добрим різними магічними обрядовими діями й піснями. Зібрали селяни щедрий урожай з ниви — треба подякувати землі-годувальниці, попросити, щоб і наступного року був добрий ужинок; забарилася весна, ніяк не може здолати люту зиму — потрібно їй допомогти, прикликати піснями-веснянками та «жайворонками».

Календарно-обрядові пісні виникли в сиву давнину. До літнього циклу календарно-обрядової лірики належать так звані русальні пісні. Вони виконувалися у дні Зелених Свят. Трійця — одне з найбільших релігійних свят. У ці дні, які припадають на кінець травня чи початок червня, проводжали весну та зустрічали літо, яке буяло зеленню. Наші пращури вірили, що зібрані в ці дні трави мають чудодійні лікарські властивості.

Оселі прикрашали (клечали) зеленню — гілочками клена, липи, ясена; підлогу вистилали татарським зіллям (аїром). Клечальну зелень вважали оберегами від русалок, символами багатства і врожаю.

Активну участь у святкуванні Зелених Свят брали жінки та дівчата. Першого дня Трійці вони йшли у поле чи ліс, збирали квіти, плели вінки, пускали їх на воду (ворожили) чи зберігали до Петрівки (липень), щоб «русалки не залоскотали».

Учні 6‑А класу, вивчаючи календарно‑обрядову поезію, працювали над проектами. Кожна група отримала завдання і готувалася протягом тижня. Діти створювали цікаві презентації, виступали з пізнавальними повідомленнями, знаходили відеоролики в мережі Інтернет. Одна група найкреативніших (Тюрін Володимир, Швецова Вероніка, Борисенко Софія, Бажан Анна, Макара Валерія, Кузуб Анна) підготувала інсценування обряду «Проводи русалок». Протягом всього п’яти хвилин юні артисти зуміли перенесли всіх у давні часи і тепле літо, захопивши присутніх таємничим і загадковим духом русалок і мавок. Сподіваємося, що тепер Русалки не будуть заважати нашим учням здобувати знання.

Рашина О.В., учитель української мови та літератури

Категорія: Шкільні новини | Переглядів: 23 | Додав: rude_n | Рейтинг: 0.0/0