Головна » 2018 » Ноябрь » 30 » Школа для батьків: як боротися з підлітковою агресією
Школа для батьків: як боротися з підлітковою агресією

Підліткова агресія, нездоровий прояв злості – це ті речі, з якими стикаються практично кожні батьки. Як пережити цей складний період, не зіпсувавши відносини з дитиною і не втративши його довіру?

ФАКТ. Підлітковий період – складний етап у житті дитини, оскільки саме в цей час з ним відбуваються психоемоційні зміни і трансформації тіла. У цей же час змінюється формат відносин з однолітками і рідними.

КОЛИ ДІТИ СТАЮТЬ ПІДЛІТКАМИ? Дівчата дорослішають раніше. Пубертатний період у них починається в 11-12 років і триває до 15 років. Іноді статеве дозрівання починається з 10 років. А у хлопчиків цей період починається у 13 років. У цьому віці діти починають замикатися в собі, вибудовувати особисті кордони, бунтувати.

ЯК ВИЯВЛЯЄТЬСЯ АГРЕСІЯ. Частково підліткова агресія пов’язана з тим, що діти не мають достатнього досвіду управління своїми емоціями. Найчастіше підліткова агресія є деструктивною: руйнує хороші відносини з близькими людьми й оточуючими. У деяких випадках цей період супроводжується цькуванням (буллінгом) у школі. Підлітки не тільки стають жертвами буллінгу, але і самі виступають його ініціаторами. Агресія може проявлятися в поганій поведінці, хамстві, погіршенні успішності в школі.

Підліткова агресія може бути ситуативною. Велику частину часу дитина поводиться спокійно, але будь-яка ситуація в школі чи вдома може вивести її з рівноваги і призвести до вибуху.

ЯК ПОМ’ЯКШИТИ ПЕРЕХІДНИЙ ВІК. Психологи відзначають, що в родині злість підлітків найчастіше провокують дві крайності: гіперопіка і байдужість. У сім’ях, де батьки звикли контролювати дитину і надмірно опікати, підлітки починають відвойовувати особистий простір. А в сім’ях, де дитині не приділяють достатньої уваги, підліток намагається привернути до себе увагу агресивною поведінкою. В обох ситуаціях підлітки переживають стрес. Завдання батьків у цей період – бути поруч, коли це необхідно, але дотримуватися дистанції, дозволяючи дитині дорослішати і ставати самостійною. Не насідайте на дитину, якщо бачите, що вона чимось засмучена. Завжди пропонуйте допомогу, але спокійно реагуйте, якщо вона відмовляється її приймати. Також важливо не проявляти агресію у відповідь.

Щастя – це коли тебе розуміють. Ваша дитина буде щасливою навіть у такий складний для неї період, якщо ви зможете вибудувати з нею відкриті і довірчі відносини. Для цього необхідно стати другом своїй дитині. Не строгим батьком, який карає і нав’язує свій порядок денний, а розуміючою близькою людиною, яка готова завжди підтримати своє чадо.

Безумовно, підлітки все ще залишаються дітьми і потребують контролю і обмеження. Однак забороняти і контролювати в цьому віці необхідно аргументовано. Розмовляйте з дитиною, пояснюйте їй, чому ви проти тієї чи іншої дії. З повагою ставтеся до її аргументів, адже для неї її переживання наповнені великим змістом.

Дитина повинна відчувати вдома міцний тил. Якщо вона впевнена в безумовній підтримці і любові своїх батьків, менше шансів, що вона ополчиться на них у підлітковому періоді.

«Правило трьох хвилин»

Мабуть, кожен з нас чув про «правило трьох хвилин», але чи використовуємо ми його в повсякденному житті?

В чому ж полягає це «правило»?

Все дуже просто: зустрічайте свою дитину завжди з непідробною радістю, наче друга, якого ви довго не бачили. Зазвичай дитині вистачає лише трьох хвилин, щоб розповісти все, що для неї важливо або поділитися чимось.

Надзвичайно важливо не марнувати й не нехтувати цим часом. Ви завжди маєте вибір.

Не так важко забираючи дитину зі школи, наприклад, відволіктися від телефону й просто запитати в неї як пройшов день?

ВАЖЛИВА НЕ КІЛЬКІСТЬ, А ЯКІСТЬ Вашого спілкування з власною дитиною, особливо, якщо ця дитина – підліток.

Психологи зауважують, що ці три хвилини проведені з дитиною будуть набагато ціннішими для неї, ніж, приміром, цілий день разом, але коли батько чи мати подумки десь далеко, в своїх справах.

Для дітей будь-якого віку так важливо проводити час разом із Вами, шановні батьки.

Любіть своїх дітей, приділяйте їм достатню кількість часу, бо чаш швидко минає і, можливо, саме Ваша дитина почувається кинутою, а звідси – прояв агресії та насилля по відношенню до однолітків.

Матеріал підготувала практичний психолог Є.О. Лихожон

Категорія: Шкільні новини | Переглядів: 25 | Додав: rude_n | Рейтинг: 0.0/0